Вие сте ръководител отдел в София. Последните 9 месеца резултатите на отдела не са добри и няма премии за никого. Получавате анонимно писмо, че преди 2 седмици един от добрите Ви служители, твърдоглав, но постигащ добри резултати и работещ отлично в колектив – Младен Солтов – си е уредил командировка до Варна, за да присъства на дело, заведено от него срещу общинската администрация. Към писмото е приложена изрезка от вестник, описваща как Младен Солтов е на път да спечели делото.
Установявате, че Младен действително е бил в командировка на посочената дата. Ядосан, че на фона на занижените резултати дори и добрите Ви служители са започнали да злоупотребяват с фирмените ресурси за лично облагодетелстване, подготвяте заповед за наказване на Солтов със забележка, съгласно чл.188 от Кодекса на Труда. Оставяте заповедта в кабинета на отсъстващия Управител. На следващата сутрин намирате на бюрото си заповедта, подписана от Управителя. Събирате отдела и прочитате наказанието. Младен не казва и дума…
След няколко дни служители от отдела Ви показват какво е свършено от Солтов по време на командировката. Обемът свършена работа изисква около 7 трудочаса, т.е. не би могъл да присъства на делото. Уведомяват Ви, че са говорили с адвоката на Солтов, който е потвърдил, че представлява клиента си самостоятелно (без негово присъствие в съда). Става Ви ясно, че сте сбъркали и че информацията в анонимното писмо е некоректна.
КОЛКО ГРЕШКИ СА ДОПУСНАТИ?
ОТ КОГО?
КАКВИ ДЕЙСТВИЯ СЛЕДВА ДА БЪДАТ ПРЕДПРИЕТИ И ОТ КОГО?
Горещо ви препоръчвам да скицирате на лист хартия отговорите си, сега, в този момент. Тълкуванията на специалистите ще намерите в коментар 1, след статията.
03/09/2020
Иван Георгиев
Не трябва да се вярва на анонимни писма. Информацията трябва да се проверява на сто процента преди да се предприемат каквито и да било действия.
03/09/2020
admin
Абсолютно вярно! А какви действия да предприеме допусналия грешката мениджър?