Полицаят Авакум Захов обикалял района си. На ненатоварен път, недалеч от руините на тракийско светилище той видял два спрели автомобила и човек, надвесен над трупа на загинал в пътно транспортно произшествие овчар. Двата автомобила били разположени приблизително под еднакъв ъгъл спрямо жертва, на приблизително еднакво разстояние от жертвата. От 3 часа валял лек дъжд, който измил и двете коли и заличил всички следи. По колите нямало никакви видими белези от удар. По топлото тяло на овчаря полицаят определил, че произшествието се е случило преди около 20минути. Авакум Захов се свързал с най-близките постове и установил, че в през последните 4 часа в двете посоки е преминал само по един автомобил, синя лада и бял москвич, които в момента се намирали до него. Постовете, обаче, не могли да кажат точното време на преминаване на автомобилите покрай тях.
В този момент откъм светилището се появил шофьорът на ладата. Полицаят поискал да му разкаже какво се е случило. Той обяснил, че е дошъл преди около 3 часа, през цялото време е разглеждал светилището и нищо не знае за произшествието.
Шофьорът на москвича обяснил, че дошъл 5 минути преди полицая, видял проснатия на пътя овчар и ладата и спрял, за да помогне.
Авакум Захов се замислил, обходил мястото на произшествието, заградено от двете коли и се обърнал към шофьора на синята лада:
-Ти ме излъга! Не си пристигнал преди 3 часа! Задържам те до изясняване на цялата истина.
Как полицаят е установил по безспорен начин, че шофьорът на ладата лъже?
Отговор:
Ще напиша отговора в обратен ред – ще трябва да четете отдясно наляво. щерог е атадал ан тъкапак еч ,ливонатсу тяацилоп адохбо ирп оН .асач 3 идерп лъшод е еч ,идръвт атадал ан търоьфоШ.
Дидо предложи и втори отговор на задачата: Щом от 3 часа вали лек дъжд и ладата е паркирана преди 3 часа под нея би трябвало да е сухо. Авакум проверил под ладата, установил, че е мокро и разбрал, че шофьорът на ладата лъже. Благодаря, Дидо!