Великото прозрение на Чарлз Дарвин е, че видовете еволюират в процеса на случайна генетична мутация (ненасочени изменения) и естествен подбор. В резултат на непрекъснатите промени в околната среда добре приспособилите се видове оцеляват, а слабо приспособилите се – загиват (забележете, големината няма никакво значение).
В бизнеса не е много по-различно – оцеляват и преуспяват бързо адаптиращите се.
В своята книга „Създадени вечни”, Джим Колинс и Джери Порас, споделят: „Изследвайки историята на визия ориентираните компании, бяхме силно впечатлени от факта, че те са осъществили най-сполучливите си ходове не с прецизно стратегическо планиране, а чрез експерименти, опити и грешки, чрез възползване от подходящия момент, буквално благодарение на случайността. Това, което на пръв поглед изглежда брилянтна стратегия, често е резултат от експериментиране и „целенасочени случайности”.
За разлика от дефинирането на визията и голямата дръзка цел, еволюционният процес (случайните мутации) в компанията са бавен и непрекъснат процес. Такъв процес е възможен само ако предоставяме свобода на хората да работят самостоятелно. Това ще доведе до грешки,но тези грешки са пренебрежимо малки спрямо грешката ръководството да заеме диктаторска позиция и да диктува всяко тяхно действие. Без инициативни хора фирмата не може да продължи да се развива.
Уточнение: Лидерите трябва да са безкомпромисни към грешки, породени от немарливо отношение, неспазване на установените работни процеси, зъл умисъл и др., но трябва да са безгранично толерантни към грешки, причинени от експерименти с непознатото.

Бидейки по същество творчески процес, ненасочените изменения в компанията могат да бъдат улеснени от лидерите, ако:
- Изслушват всяка оригинална идея, независимо колко абсурдна изглежда на пръв поглед.
- Назначават талантливи служители и ги оставят на мира.
- Насърчават и оставят хората да следват идеята си.
- Поощряват експериментирането.
- Тестват разработената идея – и то бързо.